مصاحبه ها

هیچ کشوری مانند ایران با بخش کشاورزی نامهربان نیست

154724.jpg

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: هیچ کشوری مانند ایران با بخش کشاورزی نامهربان نبوده است.

به گزارش ایسنا– دکتر ناصر شاهنوشی شامگاه گذشته در افتتاحیه جشنواره علمی- فرهنگی آب و زندگی که در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با تاکید براینکه فکر نکنیم با نابودی بخش کشاورزی به بحران آب کمک می‌کنیم، تصریح کرد: به‌طور دائم از بحران آب صحبت می‌شود، اما جامعه شهری این بحران را حس نمی‌کنند، زیرا آب از بخش کشاورزی گرفته شده و به آب شهری می‌رسد. 700 میلیون مترمکعب آب از سایر حوزه‌ها به تهران و توسعه شهری می‌رسد. 

وی با اشاره به اینکه تجارت کشاورزی از 12 درصد به 9/8 درصد کاهش‌یافته است، گفت: نمی‌توان گفت برای بحران آب هندوانه کشت نکنیم، درواقع باید مستند صحبت كنيم؛ هندوانه باید کشت شود، اما بهره‌وری را افزایش دهیم. 

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی اضافه کرد: اکنون عملکرد در هر هکتار 30 الی 35 تن است که باید به 80 تن رسانده و منابع پایه در کشاورزی مانند آب را حفظ و کارایی آن را افزایش دهیم.

شاهنوشی با اشاره به اینکه آب و زندگی شعار ارزشمندی است که باید به آن توجه کنیم، اظهار کرد 73 درصد آب کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود. در طی 10 سال گذشته بیشترین بهره‌وری را از آب در بخش کشاورزی داشته‌ایم، بنابراین باید به دنبال افزایش کارایی باشیم.

وی تاکید کرد: ارزش‌افزوده‌ی بخش صنعت در 85 درصد از کشورهای جهان، از بخش کشاورزی بیشتر است و ارزش‌افزوده‌ی بخش خدمات از صنعت بیشتر است به‌جز کشورهای عقب‌مانده؛ بنابراین نمی‌تواند این موضوع ملاک تخصیص آب باشد.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه ما باید در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری کنیم، بیان کرد: ایران دارای رتبه 123 جهان برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی است.

شاهنوشی خاطرنشان کرد: در 20 سال گذشته، 30 کشور به کشورهای تولیدکننده گندم اضافه شده‌ است. 

وی افزود: در شرق کشور کشاورزی تخریب شده و بحران آب هم تشدید شده است. طبق آمار رسمی مرکز آمار بین 15 تا 20 درصد سطح زیر کشت کشور کاهش یافته است. در آذربایجان و خراسان 20 درصد کشت کاهش یافته است؛ همچنین چناران 18 هزار هکتار سطح زیر کشت داشته است و اکنون به 11 هزار هکتار رسیده است.

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: امیدواریم این نشست با تحلیل‌های صحیح دستاوردهای ارزشمندی داشته باشد و پیام خوبی به مدیران جامعه برسانیم.

ظرفیت زیستی ایران محدود است

فضای سبز

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ظرفیت زیستی ایران یک سوم جهان است یعنی قدرت بازیابی اکوسیستم طبیعی و محیط زیست ما یک سوم است و ظرفیت محدودی دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر ناصر شاهنوشی شامگاه گذشته 19 آبان ماه در همایش ملی محیط‌ زیست و فضای سبز پایدار شهری که با همکاری انجمن علمی مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی، اتحادیه علمی دانشجویی باغبانی، فضای سبز و گیاهان دارویی ایران و انجمن صنفی پیمانکاران فضای سبز، کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: از جمله دلایلی که با افزایش جمعیت ایران مخالف هستم محدود بودن ظرفیت زیستی کشور است.

وی تصریح کرد: هنگامی که منابع پایه‌ای ما یعنی آب و خاک قدرت بازیابی منطقی خود را ندارند، افزایش جمعیت می‌تواند به تهدیدی جدی برای ما تبدیل شود.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: طبیعتا در این سرزمین خشک برای اینکه نیازهای شهری و انسانی را تامین کنیم باید انتقال آب انجام شود در حالی که انتقال آب مجموع سیستم طبیعی را بهم می‌زند.

شاهنوشی با بیان اینکه انتظار داریم این مساله نه از بعد سیاسی بلکه از بعد کارشناسی تبیین شود، خاطرنشان کرد: باید در این زمینه در جاهای مختلف برای کسانی که شاید حرف ما را نمی‌شنوند و از زاویه‌ای دیگر به موضوع نگاه می‌‌کنند صحبت کنیم، لازم است در این زمینه گفت‌وگو صورت بگیرد و مسائل از بعد کارشناسی تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه مشهد 3 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد، گفت: شهر مشهد یکی از 11 کلان شهر کشور است و فضای سبز از الزامات اساسی آن است.

شاهنوشی با بیان اینکه گاهی گفته می‌شود چرا برای فضای سبز آب مصرف می‌کنیم، خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی کردن در آب به معنای کنار گذاشتن فضای سبز نیست؛ اگر در مشهد فضای سبز استاندارد نداشته باشیم چه وضعیتی برای زندگی ایجاد می‌شود؟

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اگر شهری با این حجم آلودگی فضای سبز مطلوبی نداشته باشد چه تبعاتی دارد؟ نباید تصور کنیم اگر فضای سبز مشهد را محدود کنیم مشکل آب را حل کرده‌ایم.

تغییر سبد غذایی با تغییر آب و هوا

مصاحبه با روزنامه همشهری در تاریخ 24 مهر 1395

یكی از بزرگ‌ترین مسائل مرتبط با تغییرات آب و هوایی، امنیت غذایی است. بر اساس گزارش ها، همزمان با تغییرات اقلیمی، جمعیت جهانی به‌طور پیوسته در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ به 9/6میلیارد نفر برسد...

یكی از بزرگ‌ترین مسائل مرتبط با تغییرات آب و هوایی، امنیت غذایی است. بر اساس گزارش ها، همزمان با تغییرات اقلیمی، جمعیت جهانی به‌طور پیوسته در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ به 6/9میلیارد نفر برسد. بنابراین باید بر اساس این تغییرات سنگین، كشاورزی و سیستم‌های غذایی با تأثیرات تغییرات اقلیمی منطبق و انعطاف‌پذیرتر شوند. این تنها راهی است كه می‌توان از سلامت اكوسیستم‌ها، جمعیت‌های روستایی و كاهش مهاجرت از این جوامع مطمئن شد. 16 اكتبر (24‌مهر) از سوی سازمان جهانی خواربار و كشاورزی سازمان ملل متحد(فائو) به‌عنوان «روز جهانی غذا» نامگذاری شده است. روز جهانی غذا در سال 2016 با شعار «آب و هوا در حال تغییر است، غذا و كشاورزی نیز باید تغییر كند» برگزار می‌شود. سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) خواستار رسیدگی بیشتر به بخش‌های كشاورزی و مواد غذایی در برنامه‌های كشورها به منظور اقدام برای تغییرات آب و هوایی و سرمایه‌گذاری بیشتر در توسعه روستایی شد. در این زمینه گفت‌وگویی با دكتر«ناصر شاهنوشی» رئیس دانشكده كشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

ادامه مطلب...

بحران آب و افزایش جمعیت، اقتصاد کشور را می‌بلعد

بحران آب و افزایش جمعیت، اقتصاد کشور را می بلعد
بررسی پیامدهای کاهش منابع آبی کشور در گفت وگو با ناصر شاهنوشی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد

بحران آب و افزایش جمعیت، اقتصاد کشور را می بلعد

با توجه به محدودیت منابع آبی کشور با یک درصد افزایش جمعیت، 0,52 درصد از رشد اقتصادی کشور کاسته می شود.

  مصاحبه با روزنامه وقایع اتفاقیه در تاریخ 28 شهریور 1395

شیوا سعیدی: ایران گرفتار خشکسالی است. این جمله چندسالی است که در گوشمان صدا می کند و به ترس پیدا و پنهان نه تنها مردم عادی، بلکه مسئولان نیز تبدیل شده است. دراین باره گمانه زنی های متعددی وجود دارد. برخی کارشناسان آن را پدیده ای اجتناب ناپذیر در منطقه خاورمیانه می دانند. برخی دیگر عوامل متعدد از جمله روش های نادرست کشاورزی، استفاده نادرست صنایع مختلف، مصرف بیش از حد آب شرب خانگی و ... را دلیلی برای تشدید روند بحران آب در ایران و کشورهای منطقه بیان می کنند اما شاید عاملی که در این زمینه کمتر به آن توجه شده، تأثیر رشد جمعیت بر منابع آبی و تشدید اثرات خشکسالی است. این تأثیر را به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت. ایران با جمعیتی بیش از 75 میلیون نفر منابع آبی محدودی را در اختیار دارد که براساس تخمین مؤسسات بین المللی این منابع در سال های آتی کمتر هم خواهد شد و بحران پررنگ تر. درهمین راستا، دکتر ناصر شاهنوشی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، تحقیق جامعی کرده است. او در مقاله ای با عنوان «بازخوردهای کلان  اقتصادی، زیست محیطی اتخاذ سیاست افزایش جمعیت در ایران» که در همایش اقتصاد آب ارائه شده، به این موضوع پرداخته است. دراین زمینه با او به گفت وگو نشستیم. 

ادامه مطلب...