ظرفیت زیستی ایران محدود است

فضای سبز

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ظرفیت زیستی ایران یک سوم جهان است یعنی قدرت بازیابی اکوسیستم طبیعی و محیط زیست ما یک سوم است و ظرفیت محدودی دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر ناصر شاهنوشی شامگاه گذشته 19 آبان ماه در همایش ملی محیط‌ زیست و فضای سبز پایدار شهری که با همکاری انجمن علمی مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی، اتحادیه علمی دانشجویی باغبانی، فضای سبز و گیاهان دارویی ایران و انجمن صنفی پیمانکاران فضای سبز، کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: از جمله دلایلی که با افزایش جمعیت ایران مخالف هستم محدود بودن ظرفیت زیستی کشور است.

وی تصریح کرد: هنگامی که منابع پایه‌ای ما یعنی آب و خاک قدرت بازیابی منطقی خود را ندارند، افزایش جمعیت می‌تواند به تهدیدی جدی برای ما تبدیل شود.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: طبیعتا در این سرزمین خشک برای اینکه نیازهای شهری و انسانی را تامین کنیم باید انتقال آب انجام شود در حالی که انتقال آب مجموع سیستم طبیعی را بهم می‌زند.

شاهنوشی با بیان اینکه انتظار داریم این مساله نه از بعد سیاسی بلکه از بعد کارشناسی تبیین شود، خاطرنشان کرد: باید در این زمینه در جاهای مختلف برای کسانی که شاید حرف ما را نمی‌شنوند و از زاویه‌ای دیگر به موضوع نگاه می‌‌کنند صحبت کنیم، لازم است در این زمینه گفت‌وگو صورت بگیرد و مسائل از بعد کارشناسی تبیین شود.

وی با اشاره به اینکه مشهد 3 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد، گفت: شهر مشهد یکی از 11 کلان شهر کشور است و فضای سبز از الزامات اساسی آن است.

شاهنوشی با بیان اینکه گاهی گفته می‌شود چرا برای فضای سبز آب مصرف می‌کنیم، خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی کردن در آب به معنای کنار گذاشتن فضای سبز نیست؛ اگر در مشهد فضای سبز استاندارد نداشته باشیم چه وضعیتی برای زندگی ایجاد می‌شود؟

رییس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: اگر شهری با این حجم آلودگی فضای سبز مطلوبی نداشته باشد چه تبعاتی دارد؟ نباید تصور کنیم اگر فضای سبز مشهد را محدود کنیم مشکل آب را حل کرده‌ایم.

نظر دهيد:


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی