نامه به مقام معظم رهبری در مورد پیامدهای منفی افزایش جمعیت

مقام معظم رهبری حضرت آیت اله خامنه ای

با سلام و با نهایت احترام به عرض می رساند، حضرتعالی در طی یک و نیم سال گذشته در چهار سخنرانی نسبت به کاهش و پیری جمعیت در آینده هشدار داده اید و خواستار افزایش جمعیت کشور شده اید و در دوبار از آن به نظرات کارشناسان و متخصصان جمعیت استناد فرموده اید. متاسفانه بعداز بیانات آن حضرت رسانه های جمعی از انعکاس هرگونه نظرات کارشناسی مخالف با افزایش جمعیت قویا خودداری کرده و برخی از رسانه ها به ویژه رسانه ملی بدون تحلیل همه جانبه به مزایای افزایش جمعیت می پردازند. لذا جسارتا حسب وظیفه به اجمال مصدع اوقات شریف می شوم.

1.    در هر جامعه ای تحولاتی جمعیتی با توجه به مجموع ساختارهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فنی به وقوع می پیوندد و لذا از ماهیتی پویا بر خوردار است. از این رو پیش بینی در باب تغییرات جمعیتی نیاز به در نظر گرفتن متغیرهای متنوع و متعددی دارد و تجزیه و تحلیل در مورد نرخ رشد جمعیت هر کشوری لازم است با رعایت تمام جوانب آن صورت پذیرد. در حال حاضر نرخ رشد جمعیت ایران 4 دهم درصد از متوسط نرخ رشد جهانی جمعیت که سالانه یک درصد می باشد، بیشتر است (اگرچه در پاره ای از مناطق کشور از جمله استان خراسان رضوی بنا به گفته رئیس ثبت احوال این استان در سال 92 نرخ رشد جمعیت 1.7 درصد بوده که به مراتب از متوسط نرخ رشد جمعیت جهان زیادتر است). این در حالی است که کشور آمریکا با 6 برابر مساحت ایران وبا برخورداری از منابع سرشار خدادادی از جمله وفور منابع آّبی نرخ رشد جمعیت آن 76 صدم درصد یعنی کمتر از متوسط نرخ رشد جمعیت جهان است وتعداد متوسط فرزندان در این کشور 2.06 می باشد.

کشور استرالیا نیز با مساحتی 5 برابر ایران یک سوم جمعیت ایران را دارا است. با نرخ رشد جمعیت فعلی که به احتمال قریب به یقین به دلیل ساختار جمعیتی کشور از این میزان کمتر نمی شود و حتی در بدترین حالت ممکن این نرخ از یک درصد کمتر نخواهدشد، طی 70 سال آینده جمعیت ایران به مرز یکصد و پنجاه میلیون نفر می رسد. لذا می توان نتیجه گرفت احتمال وقوع بحران کاهش جمعیت در چند دهه آینده کمتر از یک درصد می باشد. به بیان دیگر در باب کاهش جمعیت جای هیچ گونه نگرانی نبوده و بحرانی در این زمینه بوقوع نخواهد پیوست. مقایسه شرایط کشور با کشورهای اروپایی و استناد به سیاست های افزایش جمعیت توسط برخی از این کشورها به دلیل تفاوت های اساسی ساختار جمعیتی آن ها با ایران مقرون به صواب نمی باشد.

2.    رسیدن به جمعیت فعلی کشور (بیش از 78 میلیون نفر) به قیمت تخریب منابع پایه کشور یعنی آب و خاک تمام شده است. به بیان دیگر برای دستیابی به این جمعیت هزینه گزافی را پرداخت کرده ایم و آن کاهش شدید منابع آبی و بهم خوردن تعادل محیط زیست کشور بوده است که امکان جبران خسارات آن به سهولت میسر نمی باشد (در حال حاضر 290 دشت از مهمترین دشت های کشور با کاهش شدید مخزن مواجه هستند و برخی از این دشت ها تا 10 سال آینده فاقد منابع آبی قابل دسترس خواهند بود). بحرانی که کشور همین اکنون با آن مواجه است و در آینده بسیار نزدیک شدیدا تشدید خواهد شد بحران منابع آبی در دسترس است نه بحران جمعیت. قرآن کریم حیات همه پدیده ها را منوط به آب کرده است. ایران در تامین این اساسی ترین نیاز با چالش جدی مواجه است. متوسط سرانه آب در دسترس در سطح جهان 8600 متر مکعب می باشد. در حالی که این میزان در ایران 1170 متر مکعب یعنی یک هفتم متوسط جهان است. زمانی که میزان سرانه آب در دسترس به کمتر از 2000 متر مکعب می رسد تنش آبی و زمانی که به 1000 متر مکعب می رسد بحران آبی شروع می شود. ایران در حال حاضر در آستانه این بحران قرار گرفته است. با فرض تداوم شرایط اقلیمی کشور (اگرچه پیش بینی ها حکایت از خشکتر شدن اقلیم ایران دارد) و در صورت ادامه رشد جمعیت فعلی یعنی حدود 1.4 درصد، در سال 2025 میلادی ایران در زمره فقیرترین کشورهای آفریقایی از نظر منابع آبی قرار خواهد گرفت. استفاده بهینه از منابع آبی در بخش های مختلف می تواند بحران فعلی با همین میزان جمعیت را تا حدی کاهش دهد ولی نمی تواند پاسخگوی افزایش جمعیت باشد. عنایت به این نکته حائز اهمیت است که به ازای یک درصد افزایش جمعیت، 4 درصد به تقاضای آب افزوده می شود. در واقع باید سالانه با در نظر گرفتن رشد فعلی جمعیت، 6 درصدعرضه منابع آبی کشور را افزایش داد. این در حالی است که در ایران در طی سال های گذشته با احداث بیش از حد سازه های آبی و انتقال بین حوزه ای، منابع آبی برای افزایش عرضه آب استفاده شده که تبعات منفی این اقدامات در حال بروز می باشد. همانگونه که به عرض رسید مساحت استرالیا 5 برابر و جمعیت آن یک سوم ایران است ولی از آنجا که در اقلیمی خشک اگرچه نه به خشکی اقلیم ایران واقع شده مسئولین این کشور هیچ گونه سیاست افزایش جمعیتی را دنبال نمی کند (رشد جمعیت این کشور حدود 1.2 درصد است یعنی تقریبا همانند ایران). سایر کشورها از جمله هند با تدبیر بسیاردر حال کاهش شیب رشد جمعیت خود هستند تا بتوانند برنامه های پیشرفت کشورشان را دنبال نمایند.

3.      بدون شک اگر در ایران سیاست های افزایش جمعیت دنبال شود باید خود را با بحران شدید منابع آبی و عواقب بسیار زیان بار آن در ابعاد مختلف از جمله از بین رفتن ثبات زندگی اجتماعی مردم در مناطق مختلف کشور مواجه نماییم. وضعیتی که از هم اکنون در پاره ای از نقاط کشور در حال وقوع است و مناطقی از شرق کشور به دلیل عدم دسترسی به منابع آب کافی در حال کوچ به سایر مناطق کشور می باشند. تشدید این شرایط می تواند مشکلات و چالش های بسیاری را به همراه داشته باشد. به منظور پرهیز از اطاله کلام از بیان تاثیر منفی افزایش جمعیت بر سایر مقوله های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در می گذرم و مجددا به این نکته قویا تاکید می نمایم که اقلیم خشک ایران نمی تواند پذیرای افزایش جمعیت باشد.

ضمن عذرخواهی فراوان از آن محضر مبارک، اینجانب آمادگی دارد با بضاعت علمی بسیار اندک خود در نشست های تخصصی به طور مبسوط ابعاد افزایش جمعیت را تبیین نماید. با آرزوی سلامتی آن وجود شریف از درگاه خداوند بزرگ.

با احترام مجدد

ناصر شاهنوشی

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد

92/9/24

رونوشت : مرجع عالیقدر حضرت آیت اله سبحانی

نظرات   

 
+10 # محمود سلیمی 1392-10-02 18:18
باسلام و خسته نباشید
آنچه که ازبیان شماآشکاراست احساس خطرازباب کمبودمنابع طبیعی برای رفع نیازهای جمعیتی میباشددرکناراین مسئله لازم است ازبعداجتماعی نیز حساس خطرشودچراکه اگردرکنارتولید نسل،پرورش آنهادرابعاداخلا قی اعتقادی واجتماعی صورت نگیردبامسئله ای سهمگین ترازکمبودآب وغذامواجه خواهیم شد.و اما جواب.تنبلی وسستی ما(مای نوعی ازباب همه افرادجامعه اعم ازمسئولین حکومت اسلامی تامعلمان ووالدین)نباید توجیهی باشددرپاک کردن صورت مسئله.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # محمود سلیمی 1392-10-02 18:20
ادامه نظر ...
درزندگی امروزودیدن حوادث مختلف دیگرانکاراین مسئله که راه درست زندگی کردن مخلوقات رافقط خالق یکتاروشن میکندجایی ندارد.باقبول این مطلب رجوع به کتاب الهی وبررسی همه جانبه آن برای رسیدن به الگویی مناسب برای زندگی بهتروساخت آرمانشهرمطلوب،ا مری ضروری است.الزام الهی برازدواج وتولیدنسل امری است غیرقابل انکاراما درکناراین الزام،وظایف والزامات دیگری نیزوجوددارد(یعن ی نگاه همه جانبه برای رسیدن به الگوی عملی اینجا معنی پیدامیکند).این مطلب نیازبه بحث ونگاهی عمیق داردازآنجاکه موضوع پایان نامه بنده نیزدراین مورداست آمادگی تبادل نظردراین رابطه رادارم.البته بعد از اتمام فصل امتحانات دیماه.باتشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # عمار 1394-12-19 10:00
لطفا به آیه 31 سوره اسرا مراجعه کنید که خداوند فرموده اند از ترس روزی فرزندان خود را نکشید. لذا کسی که مسلمان است از باب کمبود منابع طبیعی نباید مقوله ازدیاد نسل را زیر سوال ببرد یا مقابله کند
از باب تربیت نیز از جناب آقای سلیمی سوالی دارم که خوب است به عنوان فرضیه در کتار فرضیات پایان نامه خود آن را نیز لحاظ کنند
سوال
حضرت نوح علی نبینا پیامبر خدا بود چرا فرزندش که در کانون وحی رشد کرد به خطا رفت؟ :-|
آقاین محترم فرزندان ما با بیان ما رشدنمی کنند بلکه با رفتار ما رشد می کنند پس حرص عدم تربیت صحیح را نخورید و به رفتارهای خودان رجوع کنیم تا فرزندان سالم و صالح داشته باشیم. :roll:
و عرایض شما بزرگواران با عرض شرمندگی بازی با حوزه جمعیت از نوع ازدیاد یا کاهش آن است که بیشتر سیاسی است تا انسانی :sigh:
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # اقبال 1392-10-02 20:54
سلام ناصر جان
از اینکه احساس مسئولیت می کنی هیچ شکی نیست .مطالبت خیلی جالب بود اما مسایل دیگری نیز وجود داره که دقت نکردی. روند بهم خوردن توزیع جمعیتی در این دوره کنترل جمعیت و تبعات سیاسی آینده آن، که حتی می تواند از خشکسالی بدتر باشد و ثبات سیاسی کشور را تحت تاثیر قرار دهد. از نظر تخصص شما کاملا بحث شما درست است اما از جنبه های دیگر نه.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # ناصر شاهنوشی 1392-10-03 14:28
سلام اقبال عزیز خیلی ممنون از لطف شما من آمار نرخ رشد جمعیت مناطق مختلف را هم روی سایت می گذارم که ببینید اینطور که شما فکر می کنید نیست ضمنا بحث آب بحث تخصص من نیست بحث زندگیست قربانت
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # رضا حیدری 1392-10-02 22:21
جدای از اثرات منفی نرخ رشد جمعیت، تامین امکانات مورد نیاز برای جمعیت فعلی برای سالهای آینده نیز خود چالش بزرگی است که اگر برای بهبود اقتصادی و معیشتی اوضاع فعلی گامی برداشته نشود، اثر آن بر کاهش نرخ رشد جمعیت بیشتر است.
در حال حاضر گوشزد کردن مشکل تورم بالا، شدت افزایش بیکاری جوانان تحصیل کرده، کاهش قدرت خرید مردم و مسائلی از این قبیل ضروری است . با وجود این مشکلات حتی با تاکید مقامات کشور تاثیر چندانی بر افزایش رشد جمعیت نخواهد داشت.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+12 # محمد عبدالهی عزت آبا 1392-10-03 07:45
استاد گرنقدر جناب آقای دکتر شاهنوشی
با سلام
با نظر شما کاملا موافقم. نه تنها دیدگاه افزایش جمعیت درست نیست بلکه دیدگاه هایی چون "خود کفایی در تولید بعضی از محصولات آب بر" و "کشاورزی محور توسعه" نیز اشتباه می باشند. حتی وجود بخش کشاورزی در بسیاری از مناطق کشور به صلاح نمی باشد و بایستی تعطیل شده و بخش صنعت رشد یابد. در خصوص جمعیت نیز بایستی به جای گسترش کمی به توسعه کیفی پرداخت. به نظر من، جمعیت پیر با بهره وری بالا که بیانگر سطح دانش بالا و مجهز به تکنولوژی های پیشرفته می باشد، بسیار مولدتر از جمعیت جوان بی سواد و فقیر می باشد. آرزوی موفقیت و پیروزی برای شما دارم. با تشکر
محمد عبدالهی عزت آبادی، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات پسته کشور
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # حامد نجفی 1392-10-10 13:11
با سلام
مسلما توجه به بحث مزیت نسبی در تولید محصولات کشاورزی امری مهم و ضروری است. اما این که کشاورزی محور توسعه نباشد، حرفی به شدت بحث برانگیز است. قطار توسعه همیشه باید از ایستگاه کشاورزی بگذرد والا به بیراهه خواهد رفت. به نظر من اتفاقا بهترین شعار کشور همین "کشاورزی محور توسعه" میباشد. از طرف دیگر گزارش مستند بانک مرکزی در سال 1391 نشان میدهد که فقط بخش کشاورزی رشد 6.5+ داشته و بقیه بخش های اقتصادی رشد منفی داشته اند. از این رو قدرت این بخش در باز آرایی ساختار اقتصاد کشور بی نظیر است و در صورت سرمایه گذاری مناسب میتواند مانند لوکوموتیو قدرتمند، اقتصاد کشور را به دنبال خود بکشد. به جای پاک کردن صورت مساله بهتر است به حل سه مشکل عمده کشاورزی یعنی "واسطه گری سودجویانه"، "عدم بهره وری آب" و "خرده مالکی" پرداخت و در موسسه های تحقیقاتی کشور برای آن راهکاری پیدا نمود.
به امید آن که کشاورزی به جایگاه خویش در اقتصاد کشور بازگردد و بتواند کشور را به توسعه اقتصادی برساند.
با آرزوی ایران اسلامی سربلند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-16 # سید احمد محدث 1392-10-03 12:26
با سلام . مرقومه جنابعالی مطالعه شد. ایکاش مسایل به همین سادگی بود که شما می فرمایید. در ایران مسایل اجتماعی سیاسی و فرهنگی بسیار پیچیده ای دارد که بدون در نظر گرفتن نمی توان راه حل داد . بطور مثال یکی از مهمترین مسایل کنترل جمعیت در ایران بهم خوردن تعادلهای قومی و مذهبی است. در سالهای اخیر درصد حمعیت اهل تسن در ایران بشدت بالا رفته و نسبت شیعه به سنی به نفع سنی ها در حال تغییر است و این یعنی زنگ خطری بزرگ برای جامعه ایرانی.
در ثانی عدم بهم خوردن تعادل طبیعت افزایش حمعیت به تنهایی نبوده است و در بعضی از نقاط اتفاقا کاهش حمعیت باعث بهم خوردن تعادل محیط زیستی شده مثل بجث بیابان.
یک سوال هم داشتم چگونه در امریکا هر خانواده بیشتر از 2 بچه دارند و انگاه نرخ رشد جمعیت 76 صدم است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # ناصر شاهنوشی 1392-10-03 14:32
سلام دکتر محدث عزیز از لطف شما ممنون امار رشد جمعیت مناطق مختلف را روی سایت می گذارم تا متوجه واقعیت بهتر بشوید نرخ رشد جمعیت سیستان یک و 5 صدم درصد و نرخ رشد جمعیت کردستان هفتاد و پنج صدم درصد است یعنی کمترین نرخ رشد جمعیت . بناربین از ان جهت که شما اشاره فرمودیدجای هیچ گونه نگرانی نیست و نسبت مذاهب در ایران مطلقا تغییر نکرده است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # علی قنبری 1392-10-06 15:50
سلام دکتر عزیز. تکیه بر اختلافات قومی، مذهبی و .......نه در شان جمهوری اسلامی است و نه مصلحت جامعه جهانی. اگر مسلملن و ایرانی هستیم؟ که هستیم نباید روی این گونه مسائل توقف کرد و می بایست از آن پرهیز نمود.
اما یک نکته: در اکولوژی اصل بدیهی و پذیرفته شده این است که بین فراهمی منابع (اعم از انرژی تا مکان زیست) و بزرگی جمعیت همبستگی مستقیم و بالایی وجود دارد. با رسیدن جمعیت به حد نزدیک به ظرفیت محیطی(حداکثر جمعییت از یک گونه که در یک اکوسیستم با حد معینی از منابع که توان پاسخ گویی به آن جمعیت را دارد) فیدبک های منفی خود کنترلی در جمعیت شروع شده و جمعیت کاهش می یابد. حال اگر امکان ورود انرژی بیشتری فراهم شود روند جمعیت صعودی خواهد شد. افزایش یا کاهش جمعیت وابسته به امکانات محیط است. و اگر این پتانسیل پایه ای فراهم نباشد طبعا امکان افزایش جمعیت هم نخواهد بود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+6 # مریم رسول زاده 1392-10-03 12:46
جناب آقای دکتر شاهنوشی

استاد گرامیم

قویا و شدیدا نظر جنابعالی را تایید نموده و از تهیه نامه فوق تشکر می نمایم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # سید مجتبی مجاوریان 1392-10-03 20:34
دوست و همکار عزیزم جناب آقای دکتر شاهنوشی
به استحضار می رسانم اینجانب نیز مانند جنابعالی از تحریک رشد جمعیت نگرانم. چکیده فوق که تنها یک زاویه (فشار بر روی منابع آب) از خطر بمب جمعیتی آینده را بخوبی نشان می دهد می تواند با زوایای دیگر این خطر، کامل گردد؛ مانند بیکاری، امنیت غذایی،آلودگی های زیست محیطی، تخریب سایر منابع طبیعی و . . . کامل گردد. در این متن حتما به مصرف سرانه روزافزون بشر که در آینده نیز ادامه خواهد داشت علاوه بر فشار تعداد جمعیت مورد توجه قرار گیرد. در انتها ضمن تشکر از احساس مسئولیت جنابعالی اگر لازم می دانید بنده آمادگی خود را در تکمیل متن نهایی -که باید جامع باشد- اعلام می دارم.
مجاوریان
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # ناصر شاهنوشی 1392-10-03 23:47
دکتر مجاوریان عزیز با سلام بسیار از لطف شما ممنونم من خواستم مهمترین موضوع که مسئله اب است را مطرح نمایم و از طرح سایر مسائل خودداری کردم قطعا راهنمای های حضرتعالی بسیار ارزشمند خواهد بود و می تواند به تهیه گزارشی جامع برای ارسال به مقامات کشور فراهم کند اردتمند شاهنوشی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+5 # معصومه ظریف 1392-10-03 21:03
با مسایل مطرح شده در محتوای نامه استاد بزرگوار موافقم.
1. برخی در دفاع از افزایش جمعیت بر پیرشدن جمعیت تاکید میکنند. حال آنکه جمعیت جوانی که قرار باشد از حداقل نیازهای زندگی که به نظر من آب و محیط ریست از مهمترین آنها هستند برخوردار نباشد انرژی و کارایی و امید به زندگی اش کمتر از جمعیت پیرتر اما برخوردار از امکانات زندگیست.
3. به نظر بنده سیاستگذاران کشور از جنبه های منفی افزایش جمعیت آگاهند اما با اهدافی غیر از اهداف توسعه ای آن را دنبال می کنند. به نظر میرسد مسایل مذهبی و سیاسی و تقابل با سیاستهای رشد جمعیت اهل سنت در این راستا تعیین کننده باشد. باز هم میگویم جمعیتی که حداقل نیازهای اجتماعی و آموزشی و بهداشتی اش فراهم نباشد فرقی میان شیعه و سنی بودنش نیست.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # معصومه ظریف 1392-10-03 21:05
3. افزایش تعداد کودک به برنامه‌ریزی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و آموزشی مفصلی نیاز دارد و این سیاست با توجه به خط فقر فعلی و میزان درآمد خانواده‌ها به تداوم و افزایش فقر منجر می‌شود. بدیهیست خانواده های سطح بالاتر درآمدی در مقابل این سیاست مقاومت کرده و برعکس خانواده های فقیر با تبعیت از آن خود را فقیرتر میکنند.
. این موضوع بسیار مهم، باید دور از هرگونه تعجیل، نگاه ایدئولوژیکی، جناحی و دستوری و با عملکردی مسئولانه در محیطهای آکادمیکی و گروه های کاری متشکل از متخصصان متعهد در حوزه های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و... مورد بررسی و مطالعه همه جانبه قرارگیرد.
با احترام
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-03 23:48
سرکار خانم مهندس ظریف با سلام و تشکر تا چند روز دیگر امار مربوط به مناطق مختلف استان را روی سایت خواهم گذاشت
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # زهرا نعمت الهی 1392-10-04 02:51
استاد گرانقدرم دکتر شاهنوشی
احساس مسئولیت و دغدغه علمی و فکری شما در بحث کمبود منابع آب ستودنی است. بر خلاف نظر برخی دوستان، به نظر بنده حقیر جنابعالی مهم ترین بعد افزایش جمعیت را مد نظر قرار داده اید؛ چرا که جامعه فقیر به هیچ وجه جامعه ای پویا و بالنده نخواهد بود.
مشکل اصلی کشور ایران، نه کمبود نیروی جوان بلکه وفور جوانان بی انگیزه است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # مجید انتظاری 1392-10-04 13:55
نامه شما را کامل مطالعه کردم. بنده در خصوص مطالب زیست محیطی آن، صاحب نظر نیستم. تنها میدانم که یکی از دلایل کاهش نرخ رشد جمعیت در ایران، مسائل اقتصادی بوده که ممکن است در صورت کاهش شاخص‌های اقتصادی در آینده با نرخ رشد کمتری هم مواجه شویم که حتی سیاست‌های تشویقی دولت، خانواده‌ها را برای افزایش جمعیت ترغیب نکند. بنابراین بالا رفتن توان کشور در بهبود شاخص‌های معیشتی شاید به نگرانی شما درخصوص منابع آبی بیشتر دامن بزند که به نظر بنده فعلا با توجه به شرایط موجود جای نگرانی نیست.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # ناصر شاهنوشی 1392-10-04 16:59
با سلام الان در بخشهایی از جامعه رشد جمعیت افزایش یافته برای مثال در استان خراسان میزان موالید امسال 6 درصد رشد داشته است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # علی محمد جعفری 1392-10-05 21:19
دوست عزیز جناب آقای دکتر شاهنوشی
با سلام و آرزوی توفیق. سخن از دل ما گفتید. با نظرات شما کاملا موافق هستم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # امیر دادرس 1392-10-06 16:43
با سلام
استاد محترم دکتر شاهنوشی
بسیار متین شما می فرمایید با توجه به مسائل منابع طبیعی(علی الخصوص بحران آب) و همچنین مسائل زیست محیطی ، فرهنگی ،اجتماعی و اقتصادی مشکلات افزایش نرخ رشد جمعیت می تواند برای ما در فرآیند توسعه اقتصادی فاجعه آور باشد.
با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # جعفر خیرخواهان 1392-10-06 17:32
با سلام خدمت جناب دکتر شاهنوشی
دغدغه و احساس مسئولیت شما در موضوع بسیار مهم رشد جمعیت ایران قابل تقدیر اسات
اما اظهار نظر ی که درباره افزایش جمعیت ایران به 150 میلیون نفر داشتید به هیچ وجه صحت ندارد و پیش بینی های معتبر نشان می دهد در سالهای بین 2050 تا 2100 رشد جمعیت ایران منفی خواهد شد
در مقاله ای که به همراه رضا عظیمی ترجمه کردم و در شماره 11 مهر 1392 روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شد جمعیت ایران که در سال 2050 حدود 100 میلیون است در سال 2100 به 94 میلیون کاهش خواهد یافت و هیچگاه رقم 150 میلیون را به خود نخواهد دید
لینک مقاله: پایان رشد جهانی جمعیت
donya-e-eqtesad.com/.../756690

تحولات جمعیتی جهان و آثار اقتصادی آن
donya-e-eqtesad.com/.../756687

نکته مهم دیگر اینکه مصرف آب ارتباط مستقیمی با رشد جمعیت نداشته بلکه باید از سیاست خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی دست برداریم و از آب استفاده بهینه شود و به موشوع آب مجازی توجه گردد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-06 22:37
جناب آقای ئکتر خیر خواهان عزیز با سلام از اظهار نظر جناهعالی صمیمانه سپسگزارم . در مورد پی لینی جمعیت در 70 سال اینده اگر نرخ رشد جمعیت یک درصد باشد ما به این جمعیت می رسیم . فرض شما این است که این نرخ را نخواهیم داشت ولی محاسبات انجام شده که برخی از کارشناسان خبره جمعیت هم تایید می کند تا 70 سال اینده جمعیت ایران به 150 میلیون خواهد رسید .در مورد مصرف اب و جمعیت حداقل تمام مطالعات این نکته را تایید می کند . بد نیست به سخنرانی اخیر معاون وزارت نیرو در این مورد توجه کنید دقیقا با افزایش یک درصد جمعیت 4 درصد با تقاضای اب اضافه می شود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+3 # ابوالفضل محسنی 1392-10-06 17:33
با سلام خدمت استاد گرامی
با نظر جنابعالی کاملا موافقم و فکر میکنم باید این نکته را هم در نظر بگیریم که:
با توجه به رشد جمعیتی که در دهه 60 کشور تجربه کرد، بر اساس نیروی محرکه مخفی رشد جمعیت، در سالهای آتی شاهد رشد جمعیت بالایی خواهیم بود، چرا که حتی اگر تعداد فرزند هر خانوار هم کاهش یابد به علت زیاد شدن والدین جدید، رشد جمعیت بالایی خواهیم داشت.
اتخاذ سیاستهای تشویقی برای افزایش جمعیت می تواند باعث تشدید این امر گشته و مشکلات عدیده ای ایجاد کند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-12 11:35
با سلام و تشکر فراوان جناب اقای محسنی این نکته ای که شما اشارهای کرده اید بسیار حائز اهمیت است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # آزاده تعالی مقدم 1392-10-06 18:17
با سلام خدمت استاد ارجمندم جناب آقای دکتر شاهنوشی
بابت تهیه نامه مزبور از جنابعالی کمال تشکر را دارم و با نظرات جنابعالی کاملا موافق می باشم. همچنین با نظرات خانم ظریف مبنی بر مد نظر بودن اهداف دیگری برای افزایش جمعیت موافقم اما این اهداف، مشکلات حاصله از افزایش جمعیت را کمرنگ نمی کند. همچنین با توجه به برخی نظرات که فقط به این نگاه کرده اند که جمعیت اگر افزایش نیابد این مشکل ایجاد میشود، بعد دیگر را هم نگاه کنند که اگر این افزایش جمعیت در همین برهه زمانی بخواهد کمی جامعه عمل بپوشد در اینده با چه مواجهیم. در دهه 60 شاهد انفجار جمعیتی ایران بودیم و اکنون جوانان همان دهه در سنین ازدواج قرار دارند. اگر این بحث افزایش جمعیت در همین زمان جامعه عمل بپوشد به نظرم با انفجار جمعیتی مجدد روبرو هستیم. که این امر که این تبلیغات برای افزایش جمعیت در همین دوره اثر خود را دارد ایجاد میکند با توجه به امار شما در باب خراسان تقریبا قابل مشاهده هست. اما در باب اهداف دیگر به نظر بنده برای انها باید راه حل دیگری یافت و از طریق افزایش جمعیت اقدام به رفع انها نکرد چراکه فقط مشکل را چندبرابر میکند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # رضا نامنی 1392-10-06 19:26
جناب آقای دکتر شاهنوشی
باسلام
از احساس مسئولیت و دلسوزی جنابعالی که به حق منطبق با نظرات کارشناسی در خصوص بحران آب در کشور است تشکر میکنم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # محمودرضا فرزانه 1392-10-06 21:29
استاد گرامی جناب آقای دکتر شاهنوشی :
"جنگهای آینده جنگ آب و نان خواهد بود " از اینرو برای جدال با " تاریکی " پیش رو ، که به درستی در نامه شمابه معظم له ترسیم شده بود افروختن "چراغ " کنترل جمعیت برای نیل به امنیت غذایی یگانه میراث ارزشمندی خواهد بود که آیندگان ما از آن بهره خواهند جست .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # الهام طاهریان 1392-10-07 23:35
با عرض احترام خدمت استاد همواره دلسوز، دکتر شاهنوشی.
استاد گرانقدر این نکته را باید در نظر گرفت که ایرانیان ذاتاً بنا به فرهنگ چندهزار ساله خود تمایل به داشتن بیش از 2 فرزند دارند موید این مطلب نظرسنجی های جدید است که بالغ بر 90 درصد مردم تمایل درونی به داشتن بیش از 2 فرزند داشته‌اند اما مسائلی از جمله بیکاری، خدمت طولانی سربازی، وضعیت نابسامان معیشتی و غیره را مانع این امر می‌بینند به گونه ای که علیرغم تمایل مذکور، داشتن بیش از یک فرزند را در شرایط فعلی در اصطلاح عامیانه خود دیوانگی می دانند. لذا دلیل کاهش چشمگیر نرخ موالید در سالهای اخیر به‌رغم فرهنگ و علاقه ذاتی، کاهش شاخصهای اقتصادی و در عین حال افزایش قابل توجه نیاز فرزندان در نسل جدید به امکانات گسترده و هزینه بر در طول زندگی بوده است نه صرفاً تبلیغات منفی علیه افزایش جمعیت در آن دوران. بنابراین میتوان تا حد زیادی اطمینان داشت که این میل سرکوب شده، علیرغم تبلیغات سیاسی تا زمانی که وضعیت شاخصهای اقتصادی در حد غیرقابل قبول از نظر مردم باشد جای نگرانی در باب افزایش جمعیت و پیامدهای آن بطور جدی وجود
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # الهام طاهریان 1392-10-07 23:37
عذرخواهم نظر من به دلیل طولانی بودن ناقص ارسال شد خلاصه نظرم را دوباره ارسال میکنم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # الهام طاهریان 1392-10-07 23:39
با عرض احترام خدمت استاد بزرگوار و همواره دلسوز، دکتر شاهنوشی.
نظرات شما در خصوص پیامد منفی ترغیب به افزایش جمعیت بر منابع آبی بسیار قابل تامل است. اما استاد گرانقدر این نکته را باید در نظر گرفت که ایرانیان ذاتاً بنا به فرهنگ چندهزار ساله خود تمایل ذاتی به داشتن بیش از 2 فرزند دارند که موید این مطلب نظرسنجی های جدید از مردم است که بالغ بر 90 درصد مردم تمایل درونی به داشتن بیش از 2 فرزند داشته اند اما مسائلی از جمله بیکاری، خدمت طولانی سربازی، وضعیت نابسامان معیشتی و دیگر معضلات اقتصادی را مانع این امر می بینند به گونه ای که علیرغم تمایل مذکور، داشتن بیش از یک فرزند را در شرایط فعلی در اصطلاح عامیانه خود دیوانگی می دانند. لذا اینکه چرا نرخ موالید در سالهای اخیر علیرغم فرهنگ و علاقه ذاتی مذکور، نسبت به گذشته کاهش چشمگیری از خود نشان داده کاهش شاخصهای اقتصادی و در عین حال افزایش قابل توجه نیاز فرزندان در نسل جدید به امکانات گسترده و هزینه بر در طول زندگی نسبت به فرزندان نسلهای گذشته بوده است نه صرفاً تبلیغات منفی علیه افزایش جمعیت در آن دوران.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # الهام طاهریان 1392-10-07 23:40
لذا میتوان تا حد زیادی اطمینان داشت که این میل سرکوب شده به داشتن تعداد زیاد فرزند، علیرغم تبلیغات سیاسی تا زمانی که وضعیت شاخصهای اقتصادی به همین صورت و در حد غیرقابل قبول از نظر مردم باشد جای نگرانی در باب افزایش جمعیت و پیامدهای آن بطور جدی وجود ندارد کما اینکه به محض بهبود وضعیت معیشتی اقتصادی خانوارها باید انتظار افزایش جمعیت را با ترغیب یا بدون ترغیب سیاستگذاران داشت.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # کتایون شمشادی 1392-10-09 09:57
استاد فرهیخته جناب آقای دکتر شاهنوشی
با نظر شما کاملا موافق هستم. امروزه سختی گذران زندگی نیز امکان داشتن فرزند بیشتر را به خانواده های ایرانی نمی دهد. کاش مسئولین کشور از نظرات دلسوزانه فرهیختگانی چون شما در تصمیم گیری و سیاست گذاری استفاده می کردند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # رضا صداقت 1392-10-09 12:58
استاد گرامی آقای دکتر شاهنوشی
ضمن سلام و عرض ارادت
پدیده افزایش جمعیت را نمی توان به تنهائی مورد بحث گذاشت. افزایش جمعیت اگر همراه با رشد بالای اقتصادی باشد نه تنها نامطلوب نیست و بلکه می تواند مطلوب هم باشد. مشکل در کشور ما این بوده است که سرعت رشد اقتصادی بسیار کم می باشد و در خیلی از سالها رکود داشته ایم. یکی از مشکلاتی که در راه رسیدن به رشد مطلوب با آن مواجه هستیم ، فقر منابع کشاورزی و خصوصا آب می باشد که اگر به درستی برای حفظ آن برنامه ریزی نشود حتی با جمعیت موجود هم مشکل خواهیم داشت چه برسد به اینکه جمعیت بیشتر هم شود.
برنامه ریزی باید طوری انجام شود که از یک طرف جمعیت پیر نشود و بتواند نیروی انسانی مورد نیاز تامین گردد و از طرف دیگر جمعیت فقیر نشود و سطح رفاه کم نگردد.
به نظر حقیر شایسته سالاری در همه زمینه ها و استفاده بهینه از منابع طبیعی و برنامه ریزی برای حفظ و تجدید برخی منابع تجدید شونده را بایستی دنبال کنیم. برای تحقق این مهم تحول اساسی فرهنگی و اجتماعی در تولید و مصرف بایستی هدفگذاری شود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # پرویز رضوانی مقدم 1392-10-09 21:15
جناب آقای دکتر شاهنوشی
با سلام و با تشکر از دغدغه حضرتعالی مواردی را در خصوص منابع کشور عزیزمان ایران و جمعیت حال به عرض میرسانم:
در ایران در سال 1390 (جمعیت حدود 72.5 میلیونی) ردپای اکولوژیکی کل برابر 2.68 هکتاربوده و ظرفیت زیستی 0.81 هکتار گزارش شده است. به این معنی که در کشور ما در سال 1390؛ 3 برابر بیشتر از توانایی های سرزمین خود از منابع طبیعی بهره برداری شده است، در حالیکه این میزان در دنیا 1.8 هکتار به ازای هر نفر در سال بوده است. با روند افزایش جمعیت در ایران پیش بینی میشود بدلیل افزایش تقاضا برای غذا همواره فشار بر منابع افزایش یابد که خود کاهش ظرفیت زیستی کشور را بدنبال خواهد داشت و تامین نیاز های اولیه جمعیت رو به رشد با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.
با آرزوی توفیق حضرتعالی
پرویز رضوانی مقدم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-09 23:38
جناب اقای دکتر رضوانی مقدم عزیز با سلام این بیان دقیق و تخصصی حضرتعالی می تواند برای مسئولین کشور ما هشداری باشد که در زمینه اتخاذ سیاسهای جمعیتی به گونه ای تصمیم گیری نمایند که خدای ناکرده شاهد عواقب زیانبار ان برای کشور عزیزمان نباشیم وظیفه ماست که اطلاعات کاملا تخصصی و کارشناسی را به مقامات تصمیم گیر منتقل نماییم تا حداقل پیش وجدان خود اسوده خاطر باشیم امید انکه شخصیتهای علمی توانمند کشور همچون حضرتعالی این احساس مسئولیت را داشته باشند و تبعات افزایش جمعیت را بر روی این اقلیم خشک با استناد مبانی علمی به مقامات عالی کشور منعکس نمایند . شاد وسلامت باشید اردتمند شاهنوشی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-09 23:42
جناب اقای مهندس فرزانه با سلام مقوله امنیت غذایی یکی از مواردی است که می توان بر اساس ان اطلاعات ذیقیمتی را در اختیار مقامات عالی کشور قرار داد تا ساستهای جمعیتی را به در نظر گرفتن تمام جوانب مورد توجه قرار دهند اردتمند شاهنوشی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-09 23:47
دکتر رضا عزیز سلام نکات ارزشمندی را یاداوری کرده اید که بسیار قابل تامل است ولی فراموش نفرمایید انچه باعت رشد اقتصادی می شود سرمایه انسانی یعنی نیروی ماهر با کیفیت است نه صرفا منابع انسانی . انسانهای فقیر یعنی انانی که از شاخصهای کیفی برخوردار نیستند نمی توانند در رشد و توسعه اقتصادی تاثیری بگذارند . بنگلادش 120 میلیون جمعیت دارد واین جمعیت فقیر در خدمت منافع کشورهای پیشرفته و غولهای نظام سرمایه داری هستند . همیشه شاد و سلامت باشید اردتمند شاهنوشی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-09 23:51
جناب مهندس حیدری عزیز با سلام بحث درباره سایر متغیرها را بگذاریم به عهده دیگران که تعداد آنها هم کم نیست به نظر من بزرگترین چالش ما آب است بسیار ممنون از نکات ارزشمند جنابعالی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-09 23:52
دکتر عبدالهی عزیز با سلام مصداق عینی فرمایش حضرتعالی کشور هند و پاکستان و بنگلادش هستند که مردمان زیادی از این کشورها در خدمت کمپانی های نظام سرمایه داری هستند
ارادتمند
شاهنوشی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ناصر شاهنوشی 1392-10-09 23:55
سرکار خانم طاهریان با سلام و تشکر فراوان از نکاتی که اشاره فرمودید فرض بفرمایید اگر ما مشکلات اقتصادی نمی داشتیم و لی بازهم با توجه به محدودیت منابع آبی شما با افزایش جمعیت موافق بودید؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # علی علمداری 1392-10-10 13:19
با سلام. و عرض خسته نباشید.
نامه شما به مقام معظم رهبری را در رابطه با اثرات منفی افزایش جمعیت مطالعه کردم. در این نامه به خوبی مضرات افزایش جمعیت ذکر شده است. از طرف دیگر، افزایش در جمعیت منجر به کاهش در صادرات و افزایش در واردات هم خواهد شد (طبق یافته های علمی).
اما نکته ای که در این بین باقی میماند این است که با پیری جمعیت در آینده باید چه کرد؟ به نظر من میتوان از یک مدل تعادل عمومی بهره گرفت و نقش تمامی عناصر اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی، اقلیمی و سیاسی این پدیده را بررسی کرد.
اما همین که جسارت به خرج داده اید و نظر خود را به صورت شفاف بیان کردیده اید جای بسی تشکر و قدردانی دارد. البته به شخصه خیلی مایل هستم که بدانم آیا جوابی هم دریافت کرده اید یا خیر؟ و همچنین واکنش ها به این نامه چه بوده است؟
موفق باشید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # ناصر شاهنوشی 1392-10-13 15:04
جناب آقای عمداری با سلام مقوله پیری جمعیت در ایران با واقعیت خیلی فاصله دارد و آنچه در تبعلیغات گفته می شود به حقیقت مطلقا نزدیک نیست البته نباید فراموش کرد که تعداد افراد سالمند در ایران به دلیل افزایش امید به زندگی زیادتر خواهد شد ولی این به مفهوم پیری جمعیت نیست.
من نامه ای دریافت نکردم و چنین هدفی را هم دنبال نمی کنم بلکه خواستم تبعات افزایش جمعیت را به مسئولین و مقامات عالی کشور گوشزد نمایم. نباید فراموش کرد که افزایش جمعیت مطلقا درحال حاضر ودر آینده مولفه قدرت نخواهد بود به ویژه با توجه به مجموع شرایط موجود کشور. با سپاس از توجه حضرتعالی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # پژوهشگاه 1392-10-11 16:35
با سلام
به نظر من باید کمی بیشتر روی تئوری های جمعیت و مسایل جمعیت سیاسی ایران مطالعه کنید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-20 14:48
پژوهشگر محترم با سلام اگرچه از مقوله تئوریهای جمعیت در حد بضاعت بسیار ناچیز خود مطالبی را میدانم ولی سپاسگزار خواهم بود جنابعالی در این زمینه عنایت فرمایید و منابعی را در اختیار اینجانب قرار دهید از لطف شما ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # محمد عباسی جونقانی 1392-10-17 14:22
جناب آقای شاهنوشی عزیز با سلام
ضمن قدردانی از حس وظیفه شناسی حضرتعالی و دغدغه خاطرتان در روشن نمودن نقشه راه نه چندان علمی و کارشناسانه افزایش جمعیت در کشور . بنده نیز ضمن موافقت با نظرات حضرتعالی و برخی از اساتید ارجمند که در فوقاً زوایای دیگری از این موضوع را روشن نمودند خواستم عرض کنم که در کشوری که به دلیل سوء تدبیر در مدیریت منابع و مواهب خدادادی و در حالیکه رشد سرانه تولید ناخالص داخلی آن کمتر از کشور جنگزده همسایه آن یعنی عراق و افغانستان بوده و حتی با جمعیت هفتاد و سه میلیونی رشد منفی یک و نیم درصد را تجربه می کند چگونه می تواند پاسخگوی یکصد و پنجاه میلیون جمعیت با انتظارات جدیدتر و پیشرفته تر باشد . ادامه دارد...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # محمد عباسی جونقانی 1392-10-17 14:23
... ادامه
آیا همان استفاده های نامعقول از منابع طبیعی که یکی از اساتید فوقاً بدان اشاره کرد بار مسئولیتمان را نزد آیندگانمان سنگین تر نخواهد کرد ؟ شاید فراموشمان شده که در الگوهای رشد و حتی توسعه اقتصادی نیروی کار صرف ملاک نیست بلکه نیروی کار همراه با بهره وری بالا این مهم را میسر میکنند . حال چقدر از این بهره وری را در خود سراغ داریم ؟ در پایان یادآوری می کنم که مواهب خدادادی ارث پدرانمان نیست بلکه امانت آیندگانمان است در دست ما . پاینده و سربلند باشید .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ناصر شاهنوشی 1392-10-20 07:14
دوست عزیز جناب اقای محمد عباسی با سلام ضمن تشکر از اظهار اطف حضرتعالی و نکات ارزشمندی که اشاره فرمودید . مقامات عالی نظام و مراجع عظام از سر خیر خواهی و در راستای حفظ کیان کشور به مقوله افزایش جمعیت تاکید می نمایند . ایراد اساسی کار از اطلاعات غلطی است که از بدنه کارشناسی و بدون تحلیل همجانبه به این عزیران منتقل می شود . وقتی که تحلیل درستی از رابطه نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری صورت نمی گیرد و به خطا فضای تیره و تاری را از جهت پیری جمعیت به مسئولین کشور منتقل می نمایند اگر ما حود را جای مسئولین کشور بگذاریم همین تصمیم را خواهیم گرفت . وظیفه ماست با تحلیل درست امار و اطلاعات و انتقال ان به تصمیم گیران و برنامه ریزان به هر طریق ممکن واقعیتهای اینده کشور را به انان منعکس نماییم . وظیفه ما در همین حد است موفق باشید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # دکتر صادق ایماندوست 1392-10-23 11:45
با سلام و احترام
بسیار استفاده کردم و جالب بود. پایدار باشید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-26 18:12
جناب دکتر ایمان دوست عزیز با سلام بسیار مناسب است از نظرات ارزشمند حضرتعالی بهرمند شویم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # محمدیان 1392-10-26 14:30
جناب آقای دکتر ناصر شاه نوشی
با سلام صداقت شما ستودنی است. امیداست انتشار اظهار نظرات دریافتی شما گزینشی نباشد .در فضای دادو ستدهای سنتی و مدرن جهانی کشوری مانند ایران را با تمامی وضعیت ژئوپلیتیکی و سایر ممیزات جغرافیای طبیعی و محیط زیستی باید مورد مطالعه و مقایسه تطبیقی قرار داد. جغرافیای سیاسی مذهبی در ایران محدود به مرزهای تعیین شده در سازمان ملل نیست هر چند تاکنون طبق اظهارات اخیر وزیر بازرگانی و صنعت و معدن با درخواست عضویت ایران در سازمان جهانی تجارت با گذشت 16 سال هنوز موافقت نشده است لکن انتظار نداشته باشید جمهوری اسلامی ایرا ن با خام فروشی تامین نیاز های خودرا دنبال کند یکی از غفلت های محققین و اساتید اقتصادی دانشگاه ها و مسؤلین اداری و سیاسی کشور تمرکز روی مسئله فقط نفت و انرژی هسته ای قرار دارد .
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # محمدیان 1392-10-26 14:33
قرن دیپلماسی نفت بسیار تغییر یافته است . در خصوص سلیر منابع اقتصادی از خوارو بار گرفته تا اقلام استراتژیکی کشاورزی و همچنین منابع و معادن صنعتی که کار برد زیر ساختاری در بهینه سازی صنایع مربوط به آب و بهره وری ازآن و مجموعه صنایع تغذیه و حمل و نقل و امور مربوط به صنایع گردشگری و گمرکات و غیره می باشد مغفول مانده است.لطفا به تحقیقات خود ادامه دهید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-26 18:11
با سلام محمدیان عزیز لازم است افرادی بزرگواری چون شما به طور مستدل در این باب نظر دهند . برای مثال با توجه به منابع ابی کشور و ضریب تبدیل برای چه میزان از جمعیت کشور می توان تولید غذا نمود و چه میزان ان را لاجرم از طریق واردات تامین کرد موفق باشید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # محمدیان 1392-10-27 02:02
با سلام بررسی فرمایید به اصطلاح کشورهای حوزه خلیج فارس منجمله عربستان سعودی درمقابل چه منبع اقتصادی مواد غذایی و سایر نیازمندی های در طول سال کشورش را تامین می کند. نمی خواهم استدلال کنم.مقایسه بفرماییددر سوئد و نروژ هم بررسی فرمایید.بحث آمار حقیقی جمعیت این سه کشور را هم مورد تحقیق قرار دهید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # محمدیان 1392-10-27 01:30
جناب آقای دکتر ناصر شاه نوشی
باسلام هیچ استدلالی در فرمایشات جنابعالی مشاهده نمی شود مگر به آمارهای غیر میدانی . هنوز هیچ منبع موثقی میزان آب های مورد استفاده برای کشاورزی و قابل شرب در کشور را نتوانسته ارائه کند به کدامیک از منابع می توان اعتماد کرد آیا دانشجویان دوره های دکتری که سراغ دارید توانسته اند با مشاوره و راهنمایی اساتیدشان و امکانات مورد نیاز در اختیار سازمانها نسبت آب مورد نیاز و آبهای موجود در منابع طبیعی را مشخص نمایند؟ چطور و با چه دلیلی نسبت یک به چهار را بدست آوردید؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ناصر شاهنوشی 1392-10-28 15:00
با سلام جناب اقای محمدیان در مورد امار طبیعا لازم است مطالعات میدانی انجام شود برای مثال اینجانب از اینکه همه جا گفته می شود 90 درصد اب در بخش کشاورزی استفاده می شود موافق نیستم و بر اساس محسبات انجام شده در حال حاضر حداکثر 80 تا 82 درصد اب در بخش کشاورزی مصرف می شود . متوسط استفاده ازاب دربخش کشاورزی در جهان 70 درصد است ولی لازم است کارمیدانی شود . در مورد عربستان ، انها نیاز حود را از طریق واردات تامین می کنند و بخش قابل ملاحظه ای از اب مورد نیاز مصرفی را از طریق شیرین کردن ابهای شور که اگرچه عربستان یک سوم ایران جمعیت دارد ولی موضوع اب برای انها یک چالش اساسی است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # محمدیان 1392-10-30 16:29
جناب آقای دکتر ناصر شاه نوشی
با سلام هرگز آمار جمعیت عربستان تاکنون با حقیقت تطبیق نداشته است. کدام منبع آماری و مشاهدات عینی توانسته است با آمار جمعیت در عربستان کمی و کیفی استناد کند؟سایر اطلاعات پیرامون جمعیت همینطور !آیا تاکنون اخباری از خود سازمان های عربستان یا مردم و خبرنگاران داخلی یا خارجی دریافت نموده اید که سرشماری رسمی و علنی در عربستان سعودی شده باشد؟ به همین منوال نسبت به جمعیت مردم بومی در سایر به اصطلاح کشورهای حوزه خلیج فارس می توانید سری بزنید و به حقیقت آشنا شوید.هنوز منابع طبیعی کشورهای نظیر عربستان ایران و حداقل منطقه خاورمیانه در ابهام کامل است و آمار واقعی قابل اثبات نیست.نزاع های سازمان اوپک و تعامل دوگانه آشکار و محرمانه کشورهای عضو به دلیل منافع فردی و نفوذ کشورهای مصرف کننده هرگز اجازه صدور و افشای اطلاعات حقیقی این کشورهارا در خصوص جمعیت و سایر منابع طبیعی نداده است وضع آمار جهانی هم سیاسی است وای به حال ملت های جهان سوم.!
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # محمدیان 1392-10-30 16:39
جناب آقای دکتر ناصر شاه نوشی
با سلام هرگز آمار حقیقی عربستان در مورد جمعیت و سایر منابع طبیعی برای محققین آشکار نشده است .آمارهای منتشر شده دارای هیچ سندیت قابل قبول علمی ندارد.هیچوقت خبرنگاران داخلی و خارجی و مردم عربستان.تا کنون اجرا ی سرشماری آشکار در عربستان را گزارش نکرده اند.سایر منابع طبیعی که در ارتباط با جمعیت و مسائل اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی عربستان است مستند و موثق نیست. میزان منابع طبیعی نفت و گاز اگر چه اجمالا حکایت از رتبه بسیار بالا دارد لکن میزان استخراج و فروش و مصرف محرمانه است و آنچه شنیده اید یا تخمینی است یا سیاسی در خصوص سایر کشورهای نفت خیز جهان سوم و بویژه اعضای اوپک و خاورمیانه همینطور مسئله آب و مواد غذایی همینطورکلیه آمارها سیاسی است و مبتنی بر اسناد علمی و قابل قبول نیست.بهداشت و سلامت که هیچ پس چگون قضاوت می فرمایید؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # سید محسن سیدان 1392-11-07 13:23
استاد فرهیخته جناب آقای دکتر شاهنوشی
با سلام و احترام
در خصوص نظرات جنابعالی دو موضوع را مطرح میکنم:
اولا در راستای سیاست افزایش جمعیت باید مشخص شود هدف از این سیاست چیست؟ آیا در راستای حفظ کیان کشوراست؟ که در این صورت باید گفت که در عصر حاضر افزایش جمعیت مطلقا مولفه قدرت نیست. آیا حفظ تعادل های مذهبی است؟ که باید اذعان نمود صرف توجه به افزایش جمعیت بدون توجه به مسائل اخلاقی و اعتقادی و .... نگرانی کمتر از کاهش جمعیت شیعه نیست! و اما اگر هدف افزایش نرخ رشد اقتصادی است؟ باید اشاره کرد که مطابق الگو های رشد و تجربه کشور های توسعه یافته نیروی کار صرف ملاک نیست بلکه دانش و تکنولوژی اهمیتی به مراتب بیشتری در این خصوص دارد و حتی در مراحل ابتدای توسعه رشد بالای جمعیت می تواند مانعی در راه توسعه کشور محسوب شود. ثانیا باید اشاره کرد که وضعیت بحرانی آب در بسیاری از مناطق کشور به دلیل افزایش صرفا جمعیت نیست بلکه سوء تدبیر در مدیریت منابع آبی اهمیتی بیش از افزایش جمعیت داشته و دارد.
موفق باشید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # سید محسن سیدان 1392-11-07 13:29
استاد فرهیخته جناب آقای دکتر شاهنوشی
با سلام و احترام
در خصوص نظرات جنابعالی دو موضوع را مطرح میکنم:
اولا در راستای سیاست افزایش جمعیت باید مشخص شود هدف از این سیاست چیست؟ آیا در راستای حفظ کیان کشوراست؟ که در این صورت باید گفت که در عصر حاضر افزایش جمعیت مطلقا مولفه قدرت نیست. آیا حفظ تعادل های مذهبی است؟ که باید اذعان نمود صرف توجه به افزایش جمعیت بدون توجه به مسائل اخلاقی و اعتقادی و .... نگرانی کمتر از کاهش جمعیت شیعه نیست! و اما اگر هدف افزایش نرخ رشد اقتصادی است؟ باید اشاره کرد که مطابق الگو های رشد و تجربه کشور های توسعه یافته نیروی کار صرف ملاک نیست بلکه دانش و تکنولوژی اهمیتی به مراتب بیشتری در این خصوص دارد و حتی در مراحل ابتدای توسعه رشد بالای جمعیت می تواند مانعی در راه توسعه کشور محسوب شود. ثانیا باید اشاره کرد که وضعیت بحرانی آب در بسیاری از مناطق کشور به دلیل افزایش صرفا جمعیت نیست بلکه سوء تدبیر در مدیریت منابع آبی اهمیتی بیش از افزایش جمعیت داشته و دارد.
موفق باشید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ناصر شاهنوشی 1392-11-07 21:07
با سلام جناب اقای سیدان نکات بسیار ارزشمندی را یاداری فرمودید به این نکته عنایت فرمایید که با سو مدیریت در استفاده از منابع ابی افزایش جمعیت را هم اگر اضافه کنیم بحران تشدید می شود ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # محمدیان 1392-11-08 02:32
جناب اقای دکتر ناصر شاه نوشی
با سلام.اگر با روشهای قابل قبول علمی استفاده از منابع آبی را بتوانیم به طور صددرصد مدیریت مطلوب کنیم و در تربیت نیروی انسانی برای بهره گیری از کلیه منابع طبیعی همین روش را اعمال کنیم آیا بازهم افزایش جمعیت مورد خاصی دارد؟ناگفته نماند آمار دقیق همواره مورد نیاز است.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # سید محسن سیدان 1392-11-07 13:32
استاد فرهیخته جناب آقای دکتر شاهنوشی
با سلام و احترام در خصوص نظرات جنابعالی دو موضوع را مطرح میکنم:
اولا در راستای سیاست افزایش جمعیت باید مشخص شود هدف از این سیاست چیست؟ آیا در راستای حفظ کیان کشوراست؟ که در این صورت باید گفت که در عصر حاضر افزایش جمعیت مطلقا مولفه قدرت نیست. آیا حفظ تعادل های مذهبی است؟ که باید اذعان نمود صرف توجه به افزایش جمعیت بدون توجه به مسائل اخلاقی و اعتقادی و .... نگرانی کمتر از کاهش جمعیت شیعه نیست! و اما اگر هدف افزایش نرخ رشد اقتصادی است؟ باید اشاره کرد که مطابق الگو های رشد و تجربه کشور های توسعه یافته نیروی کار صرف ملاک نیست بلکه دانش و تکنولوژی اهمیتی به مراتب بیشتری در این خصوص دارد و حتی در مراحل ابتدای توسعه رشد بالای جمعیت می تواند مانعی در راه توسعه کشور محسوب شود. ثانیا باید اشاره کرد که وضعیت بحرانی آب در بسیاری از مناطق کشور به دلیل افزایش صرفا جمعیت نیست بلکه سوء تدبیر در مدیریت منابع آبی اهمیتی بیش از افزایش جمعیت داشته و دارد.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # محمدیان 1393-01-10 10:01
آقای سید محسن سیدان
باسلام چطور با علم مطلق فرموده اید در عصر حاضر افزایش جمعیت مطلقا مولفه قدرت نیست؟
آیا بدون تامین آب بهداشت و غذا که از مولفه های قدرت اقتصادی است و در افزایش جمعیت نقش اول را دارد نشانه قدرت اداره و حاکمیت نیست؟ بهتراست معقول و منطقی نظر داده شود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # علی 1393-08-12 14:14
جناب آقای دکتر شاهنوشی
با سلام و احترام فراوان
از این که احساس مسولیت و دغدغه کردید بسیار سپاسگزارم. آنچه در مطالب بحق شما آمده است جزو دل نگرانی های اینجانب نیز می باشد. در برخی نظرها دیدم که مسائل سیاسی را بر مسائل زیست محیطی ارجح دانسته و با تعصب به موضوع پرداخته اند. ای کاش روند بیابان زایی و کویر زایی کشور را مطالعه می کردند تا متوجه شوند که با روند کنونی متاسفانه کشور عزیزمان از نظر زیست محیطی و منابع طبیعی آینده روشنی ندارد. اگر امروزه برای تولید غذای جمعیت 78 میلیونی ناچار شده ایم دریاچه ارومیه را در معرض خشکی محض قرار دهیم و چندین دریاچه مثل ارومیه در سالهای نه چندان دور خشک شده اند، این هم وطنان عزیز باید بدانند که برای جمعیت 150 میلیون نفری تبعات به مراتب ناگوارتری را باید متحمل شوند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # علی 1393-08-12 14:15
ادامه نظر علی
اما آنان که نگران بعد سیاسی جمعیت هستند، چه تضمینی برای افزایش تعداد جمعیت فقط گروه خاصی را دارند که مد نظر آنهاست ؟ و چه تضمینی دارند که با این سیاست برخی از اقلیت ها به دنبال افزایش جمعیت خود با رشد شتابان تر نباشند ؟ این مسابقه افزایش جمعیت شاید برای آینده کشور اصلا مفید نباشد. در پایان یادآور می شوم که کاهش رشد جمعیت با کاهش جمعیت بسیار متفاوت است. کاهش رشد جمعیت یعنی افزایش جمعیت با رشد ملایمتر. در حال حاضر با نرخ رشد جمعیت فعلی سالانه بیش از 1.1 میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده می شود، آیا این عدد برای افزایش جمعیت کافی نیست؟
در پایان یک بار دیگر از نظر متین و مودبانه شما که من می دانم صادقانه بیان کرده اید بسیار متشکرم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # سجاد انتشاری 1394-02-15 18:00
با سلام
همانگونه که خودتان مستحضر هستید یکی از عمده دلایل مشکلات آبی کشور سو مدیریت و فرهنگ های غلط میباشد
به عنوان مثال همان گونه که میدانید حدود 30 درصد محصولات کشاورزی کشور ما به عنوان ضایعات از بین میرود ( از سر زمین کشاورزی گرفته تا مغازه و تا منزل مصرف کننده)
در حالی که در کشور های پیشرفته این عدد کمتر از 5 درصد است.
فرض کنید با فرهنگ سازی و اجرای سیاست های صحیح ضایعات بخش کشاورزی از 30 درصد به 5 درصد برسد. یعنی همین محصولات غذایی فعلی کشور که برای 75 میلیون نفر استفاده میشود برای 93 میلیون کفاف میدهد

این فقط یک قلم بود، بحث افزایش راندمان کشاورزی و آب مجازی و . . . را هم اگر اضافه کنید این عدد به بالای 150 میلیون نفر میرسه

لذا بنده با قطعیت عرض میکنم، اگر مدیریت و فرهنگ اصلاح شود کشور ما تا 200 میلیون هم ظرفیت دارد، اگر اصلاح نشود همین 75 میلیون هم باعث نابودی منابع طبیعی کشور میشوند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # سجاد حاجب 1394-11-27 00:24
آقای سجاد انتشاری
بعضی متغیرها در طول هم هستند و بعضی در عرض هم. برای روشن شدن منظورم شیرهای آبی را درنظر بگیرید که به صورت طولی به هم وصلند (مثل فلکه ی کنتور آب و شیرهای بعدی) و شیرهایی را درنظر بگیرید که به صورت عرضی در کنار هم هستند (مثل شیرهای وضوخانه ها).
اگر شیرهای درعرض ، بازباشند، بستن هر کدام ربطی به دیگری ندارد و هر کدام را که ببندیم به همان اندازه صرفه جویی می شود و نباید درباره ی اینکه کدام شیر وضوخانه را ببندیم بحث کنیم. هر کدام را که ببندیم دفع ضرر است.
افزایش جمعیت و فرهنگ نادرست مصرف آب و فرسوده بودن سیستم توزیع آب و سنتی بودن کشاورزی و ضایعات کشاورزی شیرهای باز «درعرض» هستند نه شیرهای باز درطول که اگر بقیه را ببندیم بگوییم مشکل حل شده است و افزایش جمعیت، دیگر باعث بی آبی نمی شود.
فرضا اگر محاسبات شما درست باشد ، چرا فکر می کنید هرچه تولید کنیم باید خودمان مصرف کنیم؟ اگر جمعیت را کنترل کنیم همان محصولات کشاورزی را می تونیم صادر کنیم درحالی که همین الان داریم میلیاردها دلار غذا وارد می کنیم.
کدوم ظرفیت؟! کدوم خودکفایی؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # محسن زندی 1394-03-30 21:52
با سلام خدمت دکتر شاهنشی عزیز
مطالبی که فرمودید از دغدغه هایی است که بنده نیز بارها در محافل گوناگون به آن اشاره نموده ام، در کنار چالش بسیار مهم بحران آب، چالشهای دیگر افزایش جمعیت از جمله آموزش، اشتغال و مهمتر از این دو بهداشت و درمان جامعه است. طبق آمارهای رسمی امروز دچار کمبود ۸۰۰۰تخت بیمارستانی هستیم و در کنار آن کمبود ۲۴۰۰۰کادر پرستاری که با وضعیت فعلی اقتصادی غیر قابل تامین بسهولت بوده، حال حساب کنید اگر جمعیت دوبرابر گردد این کمبود سیستم درمان بالی صدهزار تخت و دویست هزار پرستا بشود و به مرور توان استفاده از ذخایر فسیلی بعنوان درآمدی کاهش یابد چگونه خواهیم توانست بر مشکلات درمانی قائق آیین. در چنین دورنمایی داشتن جمعیت زیاد ولی گرسنه، تشنه، بیمار و ضعیف راه حل چه مسئله ای در کشور خواهد بود. آیا داشتن جمعیتی مانند بنگلادش، یا سودان و سومالی ایده آل ناست.
میبخشید از اینکه در کنا بحران آب سایر بحرانها نیز مطرح میشود. ولی بحران افزایش جمعیت را باید در همه ابعاد بررسی نمود.،
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # فصیحیان 1394-05-07 09:03
با سلام خدمت اساتید شاید تخصص من جامعه شناسی نباشد اما با بررسی پیامهای عزیزان باید یاد آور شوم که برای حفظ عدم سرایت عفونت در کل بدن انسان مبتلا به قند انگشت اورا می برند نه سر را ، حال ما با توجه به در معرض خطر بودن جمعیت مسلمانان در جهان اصل افزایش نسل را که کل بدن است فراموش و کنار نگذاریم من به تمام مشکلات در روی افزایش جمعیت در ایران که توسط اساتید مطرح شد واقفم در این قبال ما باید به فکر چگونگی برطرف کردن و یاایجاد حل برای خروج از اقتصاد زیر فشار برویم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # فصیحیان 1394-05-07 09:04
2(اما با یکی از عزیزان نسبت به روی آوری به جامعه صنعتی و حذف جامعه کشاورزی شدیدا مخالفم البته فراموش نشود خانواده های ایرانی ظرفیت داشتن حد الاقل 5 فرزند را دارد اما زیاده خواهی رفاهی و سستی و تنبلی ممکن است ما را از یاد خدا و امید به او دور گرداند (قم عبدی اعینک نام عبدی اهینک) مقوله خوزستانی برگرفته از احادیث یعنی:ای بنده ی من بپا خیز به جهت رزق و روزی من شما را همیار و معین هستم در طلب حلال اما اگر بنشینی و بحالت خواب بدنبال رزق و روزی باشی بدان غیر اهانت و ذلت و خواری چیزی به تو نخواهد رسید ) پس ما در صورت کثرت فرزند آوری باید بدنبال فعالیت بیشتر با امید به خدا باشیم که رحمت خدا شامل همه است وبه مقدار زحمت او .هرکه برفش بیش بامش بیشتر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # امید 1395-02-23 11:07
جناب فصیحیان عزیز پدر بنده هم مثل شما فکر میکرد که الان تعداد برادران و خواهران بنده با شخص خودم 10 نفر هستن اما چه حاصلی حداقل واسه خودمون داشته بنده عرض میکنم.سرپرست خانواده واسه تامین هزینه زندگی شب وروز کار میکرد اما چه فایده الان هم فقیر هستیم همه ما سرکار میریم اما مگه میشه تنگدستی خواهر و برادران رو فراموش کرد ؟مادر بنده به خاطر این همه زاد آوری دچار پوکی استخوان و عوارض این بیماری شده و هر روز تو بستر بیماریه.امثال شما و پدر بنده به این ضرب المثل استناد میکنین که (اونی که دندون میده نون هم میده) آره درسته و لی اونی که اسم میبرین علاوه بر دندون و نون عقل هم میده و همون خدا گفته خودتون رو با دست خودتون به هلاکت نندازین.شاید به حرفای بنده عده ای بخندن اما به خدا این حرفا کاملا واقعیت داره.تعریف نباشه چون مطالعه بنده زیاد ه و تحصیلات عالیه از یکی دانشگاه های برتر دارم میتونم هزاران پیامد ناشی از افزایش جمعیت رو ذکر کنم اما بنده با ذکر مثالی که اینجانب که با گوشت و خون خودم کاملا حس کردم رو گفتم که حداقل کمی درک شه.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # امید 1395-02-23 11:25
اره شما درست میگین میشه هر خونواده ای بالاتر از 5 که هیچ حتی بالای 10 فرزند هم داشته باشن اما با چه کیفیت زندگی؟چه کیفیت تغذیه و آموزش و تفریح که بعدا این افراد حداقل از لحاظ روحی مشکل نداشته باشن؟الان شاید حدود نیمی از مردم ایران زیر خط فقر هستن و بالطبع تغذیه خوبی هم ندارن و این روی جنین خیل تاثیر بدی میزاره و خونواده ای که نون نداره بخوره فرداش بایستی چه رنج هایی با بچه ضعیف و رنجور تحمل کنه.اینا فقط بخشی از مشکلات تو خونواده اس. وای به اون موقع که این خونواده تو یه منطقه محروم و جرم خیز که تو ایران کم نیست زندگی کنن !!میدونی چه فاجعه ای میشه؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ایران جوان 1396-04-13 18:16
برژینکسی، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا و سیاستمدار کهنه‌کار این کشور در مصاحبه با مصاحبه گر روزنامه وال استریت ژورنال می گوید: «از فکر کردن به حمله پیشدستانه علیه تاسیسات هسته‌ای ایران اجتناب کنید و گفت و گوها با تهران را حفظ کنید، بالاتر از همه، بازی طولانی مدتی را انجام دهید، چون زمان، آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی نیست.»
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # فرید عاقبتی 1397-10-13 20:48
ازآنجا که‏ خانواده،‏ واحد بنیادی‏ جامعه‏ اسلامی‏ است‏، همه‏ قوانین‏ و مقررات‏ و برنامه‏ ریزی های‏ مربوط، باید در جهت‏ آسان‏ کردن‏ تشکیل‏ خانواده‏، پاسداری‏ از قداست‏ آن‏ و 4استواری‏ روابط خانوادگی‏ بر پایه‏ حقوق‏ و اخلاق‏ اسلامی‏ باشد.

اصل‏ دهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

نظر دهيد:


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی