گواهی عینی بر تایید بند سوم نامه اینجانب به مقام معظم رهبری

تنش آبی در ۵۱۷ شهر ایران

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در حال حاضر کم‌آبی و خشکسالی منحصر به شهر اصفهان نیست بلکه ۵۱۷ شهراز ایران در معرض تنش آبی است.

به گزارش مهر، حمیدرضا تشیعی عصر شنبه در جلسه هماهنگی مدیریت بحران آب و فاضلاب استان اصفهان اظهار داشت: ۵۲ شهر و ۳۰۰ روستای کم‌آب از استان اصفهان جزو این ۵۱۷ شهر کشور محسوب شده و در اولویت برنامه‌های ملی است.

وی بیان داشت: تنها راه خلاص شدن از این خشکسالی و کم‌آبی در درجه اول جا انداختن مدیریت تقاضای آب است و در مرتبه دوم فرهنگ‌سازی مصرف آب در بین عامه مردم است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ادامه داد: هر سال رقم ثابتی از بارندگی را در سطح کشور شاهدیم و این در حالیست که روز به روز بر توسعه جمعیت و شهرها افزوده می‌شود و یک عدم توازن را ایجاد کرده است.

وی افزود: هم‌اکنون رقم سرانه مصرف آب در کشور نسبت به بسیاری از کشورها که مشکلی در تامین منابع آبی ندارند، بسیار بالا است که در فرمایشات مقام معظم رهبری بارها بر مدیریت مصرف آب تاکید شده است.

تشیعی با اشاره به اینکه جلسات مدیریت بحران آب هر ساله در فروردین و اردیبهشت برگزار می شد اما این در حالی که به دلیل وضعیت بحرانی این جلسات را در پائیز برگزار کردیم، ابراز داشت: نگرانی مسئولان آب و فاضلاب کشور از آغاز بحران اصلی آب از نیمه دوم سال ۹۳ است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه امروز با تهدید کم‌آبی در اصفهان و کل کشور مواجهیم اما این تهدید را باید به فرصت تبدیل کرد و نباید کیفیت را فدای کمیت کرد.

خشکسالی در کشور ۱۳ سال ریشه دوانده

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: نزدیک به ۱۳ سال است با پدیده خشکسالی در کشور روبروایم که کمتر از ۳۰ درصد آب شرب مردم از سدها تامین می‌شود.

وی استفاده از مصارف غیر شرب را در این زمان لازم و ضروری خواند و افزود: بحران آب در اصفهان یک مسئله ملی است که در این حوزه جلسه‌ای به زودی با مدیران ارشد وزارتخانه‌ها این استان برگزار که پیش جلسه آن امروز به منظور بررسی آخرین وضعیت آب در اصفهان در حال برگزاری است.

تشیعی به واقعی نبودن تعرفه آب شرب مصرف مردم اشاره کرد و ادامه داد: تعرفه کنونی یک چهارم قیمت تمام شده که با واقعی کردن آن و کم کردن پرت آب و صرفه‌جویی در مصرف آب باید به مدیریت وضعیت کنونی کمک کرد.

وی با اشاره به اینکه ردیف ملی که برای آب مصرف مردم شهرها در نظر گرفته‌اند یک دهم درصد اعتبارات مورد نیاز است، گفت: این در حالیست که طی دو سال گذشته هیچ بودجه‌ای برای مردم روستا اختصاص نیافته که باید در لایحه کمسیون تلفیق به این مسئله توجه ویژه شود.

منبع: سایت انتخاب

 

اصفهان، یزد و کرمان تهدید به خالی شدن از سکنه

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: اصفهان خط مقدم مقابله با کویر در فلات مرکزی است که اگر مثل گذشته مسئولان در زمینه بحران آب استان احساسی تصمیم بگیرند، چه کسی جوابگوی تشنگی مردم اصفهان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود میر محمد صادقی عصر شنبه در جلسه هماهنگی مدیریت بحران آب و فاضلاب استان اصفهان اظهار داشت: بحران نفتی سیستم ما را دچار مشکل کرده ما خواهان خشکی زاینده‌رود نیستیم .

وی بیان داشت: عده‌ای می‌گویند در وزارت نیرو بعضا طرح‌هایی به صورت چراغ خاموش انجام می‌گیرد اما این در حالی که تمام گفته‌ها صورت جلسه شده و مصوبه آقای بی‌طرف است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان ادامه داد: احداث تونل گلاب 2 در حالی به تصویب هیئت وزیران رسید که تونل گلاب یک نیازمند 20 میلیارد تومان برای تجهیز کارگاه است.

وی ابراز داشت: اگر به فریاد اصفهان و فلات مرکزی که این استان خط مقدم مقابله با کویر در فلات است نرسیم یزد، کرمان و اصفهان خالی از سکنه می‌شود.

میر محمد صادقی با بیان اینکه مسئولان نباید احساسی تصمیم بگیرند، یادآور شد: لازم است که در حوزه مدیریت مصرف آب وارد شویم و با اصلاح شبکه‌ها و جلوگیری از پرت آب آن را مدیریت کنیم.

وی گفت: به جای اینکه آب شرب خط قرمز شود روخانه زاینده‌رود و حق‌آبه‌ها خط قرمز شود زیرا که از هزاران سال قبل و در دوران شیخ بهایی مسئله حق‌آبه‌ها مطرح شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان افزود: وصل شدن آب شرب تمام کشور به آب‌های سطح را یک اشتباه فاحش است زیرا که می‌توانستیم از توان شهرهای کوچک و روستاها در این زمینه استفاده کرد.

وی اظهار داشت: مسئله منابع و مصارف درحوزه زاینده‌رود امروز در وضعیت بحرانی و خطرناکی قرار گرفته که باید توجه ویژه‌ای به آن کرد.

میر محمد صادقی ادامه داد: در افق 1410 با کمبود یک میلیارد متر مکعب آب مواجه می‌شویم که حتی با فرض انتقال آب فلات مرکزی هم این کم با توجه به گسترش جمعیت و تراکم صنایع در استان وجود خواهد داشت.

وی سرمایه‌گذاری بر انتقال آب حوزه‌ای استان و استفاده بهینه از آب‌های داخلی استان را راه پیشنهادی برای حل مشکل کم‌آبی استان نام برد و گفت: خط اصفهان بزرگ با تونل بهشت‌آباد جوابگو نیست.

منبع: سایت انتخاب

نظر دهيد:


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی