یادداشت های شخصی

طالبان: افغانستان به ادبیات فارسی نیاز ندارد!

طالبان: افغانستان به ادبیات فارسی نیاز ندارد!

قاری محمدیونس راشد، معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در نشستی با جوانان بامیانی گفت: افغانستان به ادبیات فارسی نیاز ندارد و لازم نیست که ما زبان و ادبیات فارسی بیاموزیم.

درود. عدم تشخیص مولفه‌های تقویت‌کننده منافع ملی و تصمیم‌گیری نادرست در عرصه سیاست خارجی، دست‌آوردش اینگونه خواهد شد که زبان فارسی در کشوری که یکی از پایه‌های محکم این زبان است با چنین شرایطی مواجه شود و عملا به حوزه نفود کشور مادر یعنی ایران آسیب وارد شود.

در خصوص سخنان امام جمعه مشهد درباره برگزاری کنسرت

علم الهدی: خواستند تولیت موقوفه گوهرشاد را 5 ساله به من بدهند، گفتم باید مادام العمر باشد!!
اجازه کنسرت در مشهد نمی دهم!

علم الهدی: اگر ممانعت کنسرت نبود، اینجا تبدیل می‌شد به بازار کنسرت کشور. یعنی همه کنسرت‌ها می‌آمد اینجا. آن‌وقت زائر خارجی می‌آید اینجا تا کنسرت ما را گوش بدهد. حالا نه‌تنها کنسرت، مسائل دیگر هم داریم که کنسرت در برابر آن چیزی نیست. کسی که مشهد می‌آید برای زیارت باید بیاید. اگر برای عیاشی می‌خواهد بیاید، جا برای عیاشی فراوان است اما در اینجا فرهنگ امام هشتم باید حفظ شود. اینجا جزیره کیش نیست که وسطش یک گنبد طلا باشد.

درود. یکی از دستاوردهای پهلوی اول ایجاد دولت یکپارچه بود. شاید این سخنان امام جمعه مشهد به مذاق بعضی خوش بیاید، ولی سنگ بنای خطرناکی در کشور خواهد شد و عملا منجر به زمینه سازی برای یک نوع ملوک الطوایفی سیاسی در کشور می شود که این برای کشوری مانند ایران که از اقوام مختلف تشکیل شده پیامدهای ناخوشایندی دارد. درست یا نادرست، مجلس می تواند قانونی را تصویب کند که به دلایلی برگزاری کنسرت در مشهد نباید انجام شود. ولی اینکه یک امام جمعه، بر خلاف رویه قانونی مورد پذیرش در کشور، به تشخیص خود مانع برگزاری یک فعالیتی شود، فاقد وجاهت است و تبعات بلند مدت آن برای کشور آسیب فراوانی را به همراه خواهد داشت.

پروژه پتروشیمی میانکاله

درود. احداث پروژه پتروشیمی میانکاله اساسا توجیه اقتصادی ندارد؛ فجایع زیست‌محیطی آن که غیر قابل چشم‌پوشی است. بنابراین موضوع ۳۸ یا ۹۰ هکتار قابل بحث نیست. احداث این پروژه با هر مساحتی به تعادل زیستی میانکاله آسیب جبران‌ناپذیری می‌رساند. به نظر می‌رسد اگرچه منافع مادی و نه اقتصادی این پروژه موجب شده که بدون هیچ مجوزی ساخت آن به طور غیر قانونی ادامه یابد، ولی نباید دست‌های پنهانی را که به اشکال مختلف در تخریب زیرساخت‌های زیستی کشور نقش مهمی ایفا می‌کنند نادیده گرفت.
اساسا ظرفیت زیستی کشور، هم محدود و هم نامتوازن است. یکی از اساسی‌ترین سیاست‌های کلانی که باید بر آن پافشاری و اجرا شود، حفظ توان زیستی کشور است و ممانعت از آسیب رساندن به این ظرفیت ارزشمند و محدود.متاسفانه زیر ساخت‌های زیستی خدادادی و طبیعی کشور به شدت در حال تخریب است.

آزاد سازی منابع ارزی

درود. در خبرها آمده است که دولت عراق ده میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده در این کشور به دلیل تحریم را طی توافق انجام شده  در اختیار بانکی برای خرید دارو ومواد غذایی قرار می دهد و احتمالا این موضوع برای ۷ میلیارد دلار بلوکه شده در کره جنوبی هم  مصداق پیدا کند. این نحو آزاد سازی منابع ارزی، عملا حجم واردات محصولات کشاورزی به کشور را لاجرم به میزان چشمگیری افزایش خواهد داد و منجر به کاهش قیمت محصولات کشاوزی یا کاهش رشد قیمت این محصولات در مقایسه با میزان تورم در کشور خواهد شد. این بدین مفهوم است که رابطه مبادله، به زیان محصولات کشاورزی تشدید خواهد شد. در شرایطی که رشد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی، روند کاهنده دارد و موجب رشد منفی موجودی سرمایه در این بخش شده است، قطعا اگر رابطه مبادله به زیان بخش کشاورزی شدیدتر شود، در آن صورت باید انتظار کاهش بیشتر سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و تداوم آسیب بیشتر این بخش مهم و زیربنای کشور را شاهد باشیم. انتظار می‌رود مدیران ارشد بخش کشاورزی استراتژی مناسبی در این راستا اتخاذ نمایند.

زیر مجموعه